Разлика помеѓу преработките на „Сорбона (универзитет)“

нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Сорбона“)
 
[[Податотека:Coat_of_arms_of_the_University_of_Paris.svg|десно|мини|220x220пкс| Историскиот грб на Универзитетот во Париз ]]
[[Податотека:Sorbonne_DSC09369.jpg|десно|мини|200x200пкс| ПаризПарискиот универзитет денес ]]
'''Париски универзитет''', познат и само како '''Сорбона''' ( {{Lang-fr|Université de Paris, Sorbonne}} ) е [[универзитет]] во [[Париз]] воод [[1253|1253 година]] основанаоснован од Роберт де Сорбон . Прво изградил зграда со црквата за да ги олесни теолошките студии на сиромашните ученици. Од сите стари градби на Сорбона, останаостанала само црквата. Универзитетот бил активен во периодот од 1150–1793 година, и 1806–1970 година.
[[Податотека:Sorbonne_DSC09369.jpg|десно|мини|200x200пкс| Париз универзитет денес ]]
 
== Избрани студенти ==
Учените студенти на овој универзитет се Данс Скот , [[Марија Кири]] , [[Пјер Кири]] , [[Жак Дерида]] , Ибрахим Ругова , [[Пол Пот]] , [[Андре Бретон]] , [[Симон де Бовоар|Симон де Боваар]] , [[Марина Цветаева]] , [[Анри Поенкаре]] , [[Ирен Жолио - Кири|Ирена Золио Кири]] , [[Александар Алехин]] и Жан Мишел Атлан .
 
Тука тие ги студирале или ги бранеле своите докторати, а [[Михаило Петровиќ-Алас|Михаило Петровиќ Алас]] , Милан Недељковиќ , Вељко Влаховиќ , Власта Петковиќ , Радомир Лукиќ , Оскар Давичо , Станислав Винавер , Филип Христиќ , Сретен Жујовиќ , Ранко Радовиќ , Јован Ристиќ , Воислав Вељковиќ , Јеврем Грујиќ , Милован Јанковиќ , [[Коча Поповиќ]] и Олга Луковиќ-Пјановиќ .
 
== Литература ==
 
== Надворешни врски ==
* [http://lamop-vs3.univ-paris1.fr/studium/ Projet Studium Parisiense] : база на податоци за членовите на Универзитетот во Париз од 11-ти до 16-тиот век
* https://www.sorbonne.fr/toutes-les-universites/
 
{{клица-култура}}
{{никулец}}
[[Категорија:Универзитети во Франција]]