Cobiss: Разлика помеѓу преработките

Додадени 14 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(создавање страниза за мрежата Cobiss)
 
сНема опис на уредувањето
COBISS (англ. Co-operative Online Bibliographic System & Services — Заеднички интернетски библиографски систем и услуги; изговор: кобис) е организациски систем кој се користи да ги опслужи библиотеките во единствен библиотечко-информациски систем со каталогизациа за позајмување.
 
Во моментот е во употреба во Словенија (COBISS.SI), Босна и Херцеговина (COBISS.BH и COBISS.RS), Македонија (COBISS.MK), Србија (COBISS.SR) и Црна Гора (COBISS.CG).
 
Овие информациски системи се автономни, но ја делат платформата. COBISS користат преку 350 библиотеки за автоматизацију на своето работење. COBISS.Net е мрежата која ги поврзува COBISS кооперативните библиографске системе на различни земји.
261

уредување