Разлика помеѓу преработките на „Маурисио Почетино“

нема опис на уредувањето
с
'''Маурисио Роберто Почетино''' ({{IPA-es|mauˈɾisjo potʃeˈtino}}; роден на 2 март 1972) е поранешен [[Аргентина|аргентински]] [[фудбалер]], [[Одбрана (фудбал)#Централен одбранбен играч|играч од одбраната]]. Тој е и поранешен [[Фудбалска репрезентација на Аргентина|репрезентативец на Аргентина]]. Во моментов тој е менаџер на екипата на [[ФК Тотенхем Хотспар|Тотенхем]] од [[Лондон]].
 
Тој помина 17 години како професионален играч, каде што најголем дел од својата кариера настапувашенастапувал за [[ФК Еспањол|Еспањол]] при што забележазабележал 275 натпревари и 13 постигнати голови..<ref>{{cite news|url=http://espndeportes.espn.go.com/news/story?id=446804|title=Adiós y muchas gracias|trans_title=Farewell and many thanks|publisher=[[ESPN Deportes]]|language=Spanish|date=7 June 2006|accessdate=19 January 2013}}</ref> Тој исто така настапувашенастапувал за два француски клуба, [[ФК ПарисПариз Сен Жермен|Париз Сен Жермен]] и [[ФК Бордо|Бордо]], како и аргентинскиот Њувел Бојс каде што ја започназапочнал професионалната кариера. БешеБил дел и од [[Фудбалска репрезентација на Аргентина|фудбалската репрезентација на Аргентина]] на на светкото[[Светско првенство во фудбал 2002|Светското првенство во 2002 година]] и на Копа Америка во 1999 година.
 
Почетино ја започна својата менаџерска кариера во Еспањол во Јануари 2009 година, останувајќи на тренерското емсто 4 години. Потоа тој ја продолжипродолжил кариерата во [[Премиер лига на Англија|Премиер Лигата]] во тимот на [[ФК Саутхемптон|Саутемтон]], а од 2015 година е на кормилото на [[ФК Тотенхем Хотспар|Тотенхем]]. Во првата сезона во тимот на Тотенхем, тој го освоиосвоил второто место во [[Премиер лига на Англија|Премиер лигата]], веднаш зад сензацијата [[ФК Лестер Сити|Лестер Сити]], кој станастанал шампион во сезоната 2015/2016 година.
 
==Наводи==
12.670

уредувања