Разлика помеѓу преработките на „Маурисио Почетино“

с
нема опис на уредувањето
с
{{Use dmy dates|date=October 2013}}
{{Infobox footballFootball biography 3-retired
| name = Маурисио Почетино
| image = [[File:Mauricio Pochettino 2016.jpg|250px150px|]]
| image_size =
| caption = Почетино како менаџер на [[ФК Тотенхем Хотспар|Тотенхем]] во 2016
| birth_date = {{birth date and age|1972|3|2|df=y}}<ref name=ESPN/>
| birth_place = [[Санта фе]], [[Аргентина]]
| nationality = {{ARG}}
| height = {{convert|1.82|m|abbr=on}}<ref name=ESPN/>
| position = [[Одбрана (фудбал)#Централен одбранбен играч|одбрана]]
| position = [[Defender (association football)#Centre-back|Centre-back]]
| currentclub = [[ФК{{Fb Тотенхемteam Хотспар|Тотенхем]]Tottenham}} (менаџер)
| retired = 2006 - како играч
| youthyears1 = | youthclubs1 = [[Њуел{{Fb Олдteam Бојс]]Newell's Old Boys}}
| years1 = 1989–19941989-1994 | clubs1 = [[Њуел{{Fb team Newell's Old Boys}} Олд Бојс]] | caps1 = 153 | goals1 = 8
| years2 = 1994–20001994-2000 | clubs2 = [[ФК{{Fb team Espanyol}} Еспањол|Еспањол]] | caps2 = 216 | goals2 = 11
| years3 = 2001–2003 | clubs3 = [[ФК Парис Сен Жермен|Парис Сен Жермен]] | caps3 = 70 | goals3 = 4
| years4years3 = 2003–20042001-2003 | clubs4clubs3 = [[ФК{{Fb team Paris Saint-Germain}} Бордо|Бордо]] | caps4caps3 = 11 70 | goals4goals3 = 1 4
| years5years4 = 2003-2004 | clubs5clubs4 = {{Fb team Bordeaux}} [[ФК Еспањол|Еспањол]] (позејмен) | caps5caps4 = 21 11 | goals5goals4 = 1
| years5 = 2004-2006 | clubs5 = {{Fb team Espanyol}} | caps5 = 59 | goals5 = 2
| years6 = 2004–2006 | clubs6 = [[ФК Еспањол|ФК Еспањол]] | caps6 = 38 | goals6 = 1
| totalcaps = 509 | totalgoals = 26
| nationalyears1 = 1991 | nationalteam1 = {{flagicon|Аргентина}} [[Argentina national under-20 football team|Аргентина 20]] | nationalcaps1 = 3 | nationalgoals1 = 0
| nationalyears2 = 1992 | nationalteam2 = {{flagicon|Аргентина}} [[Argentina national under-23 football team|Аргентина 23]] | nationalcaps2 = | nationalgoals2 =
| nationalyears3 = 1999–2002 | nationalteam3 = {{flagicon|Аргентина}} [[Фудбалска репрезентација на Аргентина|Аргентина]] | nationalcaps3 = 20 | nationalgoals3 = 2
| manageryears1 = 2009–2012 | managerclubs1 = [[ФК{{Fb Еспањол|Еспањол]]team Espanyol}}
| manageryears2 = 2013–2014 | managerclubs2 = [[ФК{{Fb Саутемтон|Саутемтон]]team Southampton}}
| manageryears3 = 2014– | managerclubs3 = [[ФК{{Fb Тотенхем|Тотенхем]]team Tottenham}}
}}
'''Маурисио Роберто Почетино''' ({{IPA-es|mauˈɾisjo potʃeˈtino}}, {{IPA-it|poketˈtino|lang}}; роден на 2 март 1972) е поранешен [[Аргентина|аргентински]] [[фудбалер]], кој[[Одбрана настапуваше како(фудбал)#Централен одбранбен играч|играч заод повеќеодбраната]]. европскиТој клубовие и поранешен [[Фудбалска репрезентација на Аргентина|фудбалската репрезентацијарепрезентативец на Аргентина]]. Во моментотмоментов тој е менаџер на премиерлигашотекипата на [[ФК Тотенхем Хотспар|Тотенхем]] од [[Лондон]].
 
Тој помина 17 години како професионален играч, каде што најголем дел од својата кариера настапуваше за [[ФК Еспањол|Еспањол]] при што забележа 275 натпревари и 13 постигнати голови..<ref>{{cite news|url=http://espndeportes.espn.go.com/news/story?id=446804|title=Adiós y muchas gracias|trans_title=Farewell and many thanks|publisher=[[ESPN Deportes]]|language=Spanish|date=7 June 2006|accessdate=19 January 2013}}</ref> Тој исто така настапуваше за два француски клуба, [[ФК Парис Сен Жермен|Париз Сен Жермен]] и [[ФК Бордо|Бордо]], како и аргентинскиот Њувел Бојс каде што ја започна професионалната кариера. Беше дел и од [[Фудбалска репрезентација на Аргентина|фудбалската репрезентација на Аргентина]] на на светкото првенство во 2002 година и на Копа Америка во 1999 година.
 
==Наводи==
{{reflist|30em1}}
 
==Надворешни врски==
{{commons category}}
*{{BDFutbol|1953}}
*{{BDFutbol manager|1953}}
*{{Lfpfr|id=Pochettino-Mauricio|name=Mauricio Pochettino}}
*{{leqstat|id=8467}}