Разлика помеѓу преработките на „Лугано (езеро)“

Додадени 1.214 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
}}
'''Луганското Езеро''' ({{lang-en|Lago di Lugano, Ceresio}}) е едно од езерата во северна [[Италија]]. Поделено е помеѓу швајцарскиот кантон [[Тичино]] и италјанската регија [[Ломбардија]]. Името го добило според швајцарскиот град [[Лугано]]. Езерото Лугано има површина од 48,7 км², од кои 18 км² припаѓаат на Италија а 30,7 км² на [[Швајцарија]]. Надморската висина на езерото изнесува 271 м. Реката Треза истекува во езерото [[Маџоре]].
==Надворешни врски==
{{Commons category|Lake Lugano}}
*[http://www.lakelugano.ch Lake Lugano Navigation Company] {{it icon}}—Includes timetables
*[https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=it&u=http://www.legambiente.it/ Legambiente]
*[http://www.cipais.org CIPAIS Commissione Internazionale per la Protezione delle Acque Italo-Svizzere] {{it icon}} limnologic reports
*{{HDS|8661}}
*[http://www.admin.ch/ch/i/rs/c0_747_225_1.html Convenzione del 2 dicembre 1992 fra la Svizzera e l’Italia per la disciplina della navigazione sul lago Maggiore e sul lago di Lugano (con R e all.)] {{it icon}} {{de icon}} {{fr icon}} agreement on navigation
*[http://www.admin.ch/ch/i/rs/c0_923_51.html Convenzione del 19 marzo 1986 tra la Confederazione Svizzera e la Repubblica Italiana per la pesca nelle acque italo-svizzere] {{it icon}} {{de icon}} {{fr icon}} agreement on shipping
*[http://www.hydrodaten.admin.ch/en/2021.html#aktuelle_daten Waterlevels at Ponte Tresa] from the Federal Office for the Environment
*[http://www.hydrodaten.admin.ch/en/2101.html#aktuelle_daten Waterlevels at Melide, Ferrera] from the Federal Office for the Environment
 
{{Lago di Lugano}}
{{Lakes of Switzerland}}
 
{{рв|Lake Lugano}}
13.158

уредувања