Разлика помеѓу преработките на „Елизабета Боуз-Лајон“

поврзница аперитив
(поврзница аперитив)
Сер [[Хју Касон]] изјавил дека таа била како „бран кој удира во карпа, иако мила, убава и шармантна, нејзинана основна особина била цврстината и издржливоста... кога бран удира во карпа, се распрскува и заблескува во брилијантната игра на пена и капки во сонцето, а тоа е доста тешко, цврста карпа, соединета, во нејзиниот случај од строги принципи, физичка храброст и чувство на должност. [[Петар Устинов]] ја опишал за време на студенстки демонстрации на [[Универзитетот во Данди]] во 1968 година, „Кога пристигнавме на свечениот прием, студентите фрлаа талетни ролни по нас. Го држеа едниот крај и го фрлаа другиот. Кралицата Мајка застана и ги зеде ролните како некој да ги имаше заборавено таму. Им ги врати на студентите и им рече „Дали е ова ваше? Ох, можете да го земете?“ тоа беше нејзината ладнокрвност и нејзиното одбивање кое сите ги шокира и предизвика тотална тишина кај студентите. Инстинктивно знаеше што да прави во такви ситуации. Воопшто не покажуваше нервоза; наводно претпоставуваше дека тоа е од невнимание. Нејзината рекација покажа колку само таа е присебна, со голема шармантност што освојува и ги смирува најматните води.“
Била позната по нејзините досетки. Откако чула дека [[Едвина Маунтбатен]] била погребана во морета рекла „ Милата Едвина, таа секогаш сакаше да биде сензација“. На една гала била придружувана од геј писателот Сер [[Ноел Ковард]] со кого и ги искачила скалите на кои стоела гардата. Забележуајќи како очите на Ковард веднаш засветкале, промрмела „Да сум на твое место, не би пробала ништо; ги пребројуваат пред да ја напуштат просторијата“. По советот од еден министер од Конзеративната партија во 1970 година да не вработува хомосексуалци, кралицата мајка заклучила дека без нив „ќе треба сами да се служиме“.
Иако понекогаш нејзиното семејство не доаѓало кај неа за празниците, таа си имала утеха во подарокот од 20 шишиња [[Навудохоносора шампањ]] велејќи „Сама ќе ги „средам“ .“ Емине Санер од весникот [[„Гардијан“]] ([[англиски]]:Gardian) изјавува дека со [[џин]] и [[аперитив]] напладне, црвено вино за ручек, Порто вино и [[мартини]] попладне и две чаши шампањ за вечера „таа внесува 70 [[единици алкохол]] неделно“. Нејзиниот екстравангантен живот ги забавувал новинарите, особено кога се донзалодознало дека имала мулти-милионерскомултимилионерско пречекорување во [[банката Coutss]].
Нејзините навики често се пародирале во сатиричната програма [[''Spitting Image'']] од 1880-тите, која ја претставувала со бирмингемски акцент. Во 2002 година била прикажана во филмот [[''Берти и Елизабета'']] на [[Јулија Обри]], во 2006 година во филмот [[''Кралицата'']] на [[Силвија Симс]] и во 2010 година во филмот [[''Говорот на кралот'']]на [[Хелена Бонам Картер]], номинирана за [[оскар за споредна женска улога]] и освоила [[награда за најдобра актерка за споредна улога]] за нејзината изведба.
[[Натали Дормер]] ја играла улогата на кралицата во филмот [[W.E]] режисиран од [[Мадона]] и во 2012 година во филмот [[Хајд Парк во Хадсон]] е прикажана посетата на Елизабета и Алберт кај Рузвелт. Во овој филм Оливија Колман ја толкува улогата на кралица.