Тор (митологија): Разлика помеѓу преработките

Додадени 776 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(дополнување)
Нема опис на уредувањето
Според [[нордиската митологија]], '''Тор''' ({{lang-non|Þórr}}) е бог со чекан („[[мјолнир]]“) кој се поврзува со [[гром]]овите, молскавиците, бурите, дрвјата [[даб]], силата, заштита на човештвото, како и просветлување, лечење и плодност.
 
==Записи за Тор==
==Споменување низ митовите==
===Римско доба===
[[Податотека:Hermannsweg02.jpg|thumb|The [[Тевтобургска шума|Тевтобургската шума]] во северозападна Германија]]
Во 11 век, хроничарот [[Адам Бременски]] запишал во неговото дело [[Делата на бискупот на Хамбуршката црква]] дека статуа на Тор, кого го опишал како „најсилен“ се наоѓа во [[Храм во Упсала|храмот во Упсала]] кој се наоѓа во [[Гамла Упсала]] во [[Шведска]]. Адам запишал дека се верува оти Тор владее со небото, раководи со громовите и молњите, ветерот и бурите, убавото време и плодноста, како и тоа дека Тор со неговото жезло потсетува на Јупитер. Адам запишал дека народот во Упсала назначил свештеници за секој бог, и дека свештениците требало да поднесуваат жртви. Во случајот на Тор, биле поднесувани жртви кога се заканувале чума или глад.<ref name="ORCHARD168-169">Orchard (1997:168—169).</ref> Во истото дело Адам споменал дека англискиот проповедник Вулфред во 1030 година бил линчуван од собраните германски пагани заради „непочитување“ на претставата на Тор.<ref name="NORTH236">North (1998:236).</ref>
 
Два предмети имаат запис со [[руни]] со кој се повикува Тор датираат од 11 век, едниот од [[Англија]], а другиот предмет е од Шведска. Англискиот предмет е најден во [[Кантербери]], и го повикува Тор да излечи рана со протерување на ентитетите наречени [[Јотуни]].<ref name="MCLEOD-MEES-120">McLeod, Mees (2006:120).</ref> TheВториот second,предмет theја [[Kvinnebyповикува amulet]],заштитата invokesна protectionТор byи bothнеговиот Thor and his hammerчекан.<ref name="MCLEOD-MEES-28">McLeod, Mees (2006:28).</ref>
 
Во 12 век, во време кога народот во Норвешка бил официјално христијанизиран, Тор бил сè уште повикуван, за што сведочи порака напишана со руни најдена во [[Берген]], [[Норвешка]]. Порака ги повикува Тор и Один на помош.<ref name="MCLEOD-MEES-30">McLeod, Mees (2006:30).</ref> Во тоа време, иконографијата на христијанизираниот крал [[Олаф II]] (Светиот Олаф) содржи елементи од Тор: Олаф е претставен со црвена брада и држи чекан.<ref name="DUMEZIL125">Dumézil (1973:125).</ref>
 
== Наводи ==