Разлика помеѓу преработките на „Танел Кангерт“

Додадени 230 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Ознака: Изворно уредување 2017
| height = 1,78 м
| weight = 65 кг
| currentteam = {{ct|ASTEFD}}
| discipline = Друмски велосипедизам
| role = Возач
| amateurteams = {{ct|ALM|2007}} ''(стажант)''
| amateuryears = 2007
| proyears = 2008–2009<br />2011–2011–2018<br />2019-
| proteams = {{ct|ALM|2008}}<br />{{ct|AST|2011}}<br />{{ct|EFD|2019}}
| majorwins = '''[[Етапна трка|Етапни трки]]'''
:[[Трка Абу Даби]] (2016)
:[[Податотека:MaillotEstonia.PNG|20п]] Национален хронометарски првак (2008, 2010, 2013, 2018)
:[[Податотека:MaillotEstonia.PNG|20п]] Национален друмски првак (2012)
| updated = 266 августјануари 20182019
}}
 
'''Танел Кангерт''' ({{lang-et|Tanel Kangert}}; р. {{роден|11|март|1987}} во Вендра) — [[Естонија|естонски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|ASTEFD}}.<ref>[{{нмс|url=http://www.cyclismactucyclingnews.netcom/newsteams/2019/ef-transf__kangert_revient_en_protour_chez_astanaeducation-8120first-pro-cycling/ |title=EF Education First Pro Cycling|work=Cyclingnews.htmlcom|publisher=Immediate КариератаMedia наCompany|accessdate=2 Танелјануари Кангерт]2019|archiveurl= https://web.archive.org/web/20190102214349/http://www.cyclingnews.com/teams/2019/ef-education-first-pro-cycling/|archivedate=2 јануари 2019}}</ref> По сезоната 2009 бил отпуштен од неговата екипа, {{ct|ALM|2009}}, поради повредата на коленото, кое ја довело неговата кариера во прашање.
 
== Достигнувања ==
* {{ProCyclingStats}}
* {{trapfriis|estonia.Kangert.htm}}
 
{{Возачи во Астана}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Кангерт, Танел}}