Разлика помеѓу преработките на „Совет за безбедност на ООН“

с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
{{Infobox United Nations
[[Податотека:UN security council 2005.jpg|right|thumb|260px|Салата каде што се одржуваат седниците]]
|name = {{native name|ar|مجلس الأمن التابع للأمم المتحدة|italics=off}}<br />{{native name|zh|联合国安全理事会|italics=off}}<br />{{native name|fr|Conseil de sécurité des Nations unies}}<br />{{native name|ru|Совет Безопасности Организации Объединённых Наций|italics=off}}<br />{{native name|es|Consejo de Seguridad de las Naciones Unidas}}<!-- only list the official UN languages http://www.un.org/en/sections/about-un/official-languages/ -->
|image = UN-Sicherheitsrat - UN Security Council - New York City - 2014 01 06.jpg|The security council room.
[[Податотека:UN|caption security= council 2005.jpg|right|thumb|260px|Салата каде што се одржуваат седниците]]
|type = Главен орган
|acronyms = UNSC
|membership = {{collapsible list
|framestyle = text-align:left;border:0;padding:0;line-height:16px;white-space:nowrap;
|titlestyle = background:transparent;font-weight:normal;
|title = '''15 земји'''
|'''Постојани членки:'''
|{{flaglist|Кина}}
|{{flaglist|Франција}}
|{{flaglist|Русија}}
|{{flaglist|Обединето Кралство}}
|{{flaglist|САД}}
|'''Непостојани членки:'''
|{{flaglist|Белгија}}
|{{flaglist|Доминиканска Република}}
|{{flaglist|Екваторска Гвинеја}}
|{{flaglist|Германија}}
|{{flaglist|Индонезија}}
|{{flaglist|Брег на Слоновата Коска}}
|{{flaglist|Кувајт}}
|{{flaglist|Перу}}
|{{flaglist|Полска}}
|{{flaglist|Јужна Африка}}
}}
|head = [[Претседател на Советот за безбедност на ООН|Претседател]]<br>Франциско Антонио Кортореал<br>{{flag|Dominican Republic}}
|status = Активна
|established = 1945
|website = {{URL|un.org/en/sc}}
|parent =
|subsidiaries =
|footnotes = [[File:UN Security Council seats.svg|260px]]
{{nowrap|{{Color box|#000080|border=darkgray}} [[Permanent members of the United Nations Security Council|Permanent members]] (5)<br>{{Color box|#008000|border=darkgray}} Non-permanent members (10)
}}}}
'''Советот за безбедност на ОН''' е орган на [[Обединети Нации|Обединетите Нации]] кој има за задача да го одржува мирот и безбедноста помеѓу нациите. Иако другите органи на ОН можат да даваат само препораки на владите на земјите членки, Советот за безбедност има моќ да носи одлуки кои земјите членки мора да ги спроведат. Одлуките на Советот се познати како резолуции. Претседавањето со Советот е ротирачко и трае 1 месец.