Покраина: Разлика помеѓу преработките

Додаден 51 бајт ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
 
== Улоги ==
{{Котва|Автономна покраина}}
Како засебни управни единици се јавуваат покраините на [[Покраини на Филипините|Филипините]], [[Покраини во Холандија|Холандија]], [[Покраини во Белгија|Белгија]], [[Покраини во Шпанија|Шпанија]] и [[Покраини во Италија|Италија]]; и големи автономни области како оние во [[Покраини и територии во Канада|Канада]], [[Покраини во ДР Конго|Конго]] и [[Покраини во Аргентина|Аргентина]].