Разлика помеѓу преработките на „Битка кај Лепанто“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
(ситна поправка)
с
* 202 галии,<br />
* 6 galleasses<br />
22,.840 војници<br />1.334 артилеристи|<ref name="Bicheno(2004)" />|
strength2=251 бродови<br />
* 206 галии<br />
* 45 galliots<br />
31,.490 војници<br />741 артилеристи<ref name="TurkGunNote">Бројот на турските топови е проценет и не е прецизен.</ref>|<ref name="Bicheno(2004)" />|
casualties1=7,.500 мртви<br />17 уништени бродови<ref name="ReferenceA">''Confrontation at Lepanto'' by T.C.F. Hopkins, intro</ref> |
casualties2=20,.000 мртви<ref name="ReferenceA" />, повредени или заробени,<ref name="Geoffrey Parker p. 88">Geoffrey Parker, ''The Military Revolution'', стр. 88.</ref><br />137 уништени бродови<br />50 потонати бродови<br />10.000 ослободени [[робови]] ([[христијани]])
}}
'''Битка кај Лепанто''' — поморска битка која се одвила на [[7 октомври]] [[1571]] година во [[Патраски Залив|Патрискиот Залив]], во [[Јонско Море|Јонското Море]]. Обединетите сили на [[Света лига (1571)|Светата лига]], која ја сочинувале [[Шпанија]], [[Република Џенова|Џенова]], [[Венецијанска република|Венеција]], [[Папска држава|Папската држава]], [[Малтешки ред|Малтешкиот ред]], [[Сицилија]], [[Неапол]], [[Војводство Савоја|Савоја]], [[Тоскана]] и [[Парма]] успеале да ја поразат флотата на [[Османлиска империја|Османлиската империја]].