Мрежно ниво: Разлика помеѓу преработките

Додадени 28 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-[[Category: +[[Категорија:))
Нема опис на уредувањето
{{OSIModel}}
Седмиот слој од [[OSI-модел|ОСИ моделот]] во [[компјутерска мрежа]], '''мрежен слој''' е '''слој 3'''. Мрежниот слој е одговорен за [[испраќање пакети]] вклучувајки [[рутирање]] помеѓу рутерите, со оглед на тоа дека [[слојот за податочна врска]] е одговорен за контролата на пристап, контрола на проток и проверка на грешка.
 
Мрежниот слој обезбедува функционално и процедурално средство за пренесување на променлива должина на [[податоци]] редоследно од изворот до крајната дестинација преку една или повеќе мрежи, одржувајки го [[квалитетот на сервисните]] функции.
439

уредувања