Разлика помеѓу преработките на „Додеканези“

Додадени 2.822 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
{{Infobox settlement
<!-- See Template:Infobox settlement for additional fields and descriptions -->
| name = Додеканези
| native_name = Δωδεκάνησα
| native_name_lang =
| settlement_type = Поранешна [[Префектури на Грција|префектура]]
| image_skyline =
| image_caption =
| image_flag =
| image_seal =
| image_shield =
| image_map = Nomos Dodekanisou.png
| map_caption = Местоположба на Додеканези
| image_map1 = Location of municipalities within the Dodecanese Islands.png
| map_caption1 = Location of municipalities within Dodecanese Prefecture
| coordinates =
| subdivision_type = Земја
| subdivision_name = [[Грција]]
| subdivision_type1 = [[Области во Грција|Област]]
| subdivision_name1 = [[Јужен Егеј]]
| parts_type = Поделба
| p1 = 5 [[Провинции во Грција|провинции]]
| p2 = 25 [[Општини во Грција|општини]]
| p3 = 2 [[Општини во Грција|комуни]]
| established_title =
| established_date =
| extinct_title =
| extinct_date =
| seat_type = Главен град
| seat = [[Родос (град)|Родос ]]
| government_footnotes =
| leader_party =
| leader_title =
| leader_name =
| unit_pref = Metric<!-- or US or UK -->
| area_footnotes =
| area_total_km2 = 2714
| area_rank = [[List of the prefectures of Greece by area|18th]]
| elevation_footnotes =
| elevation_m =
| population_footnotes =
| population_total = 200452
| population_as_of = 2005
| population_density_km2 = auto
| population_density_rank = 14th
| population_demonym =
| population_note =
| population_rank = [[Префектури на Грција|12-ти]]
| timezone1 =
| utc_offset1 =
| timezone1_DST =
| utc_offset1_DST =
| postal_code_type = [[Список на поштенски броеви во Грција|Поштенски број]]
| postal_code = 85x xx
| area_code_type = [[Список на телефонски броеви во Грција|Телефонски број]]
| area_code = 2241-2247
| iso_code = GR-81
| registration_plate = ΚΧ, ΡΚ, PO, ΡΥ
| website =
| footnotes =
}}
'''Додеканези''' или '''Додекани''' ([[грчки]]: Δωδεκάνησα) е [[грчки острови|островска група]] во југоисточниот краен дел на [[Егејско Море]], прилично оддалечени од копнениот дел на [[Грција]] во близина на егејскиот брег на [[Турција]]. Групата се состои од околу 160 острови, од кои 12 поголеми и позначајни. Најголем и најважен град е [[Родос (град)|Родос]] кој се наоѓа на истоимениот [[остров]] [[Родос]]. Зафаќаат површина од 2.714 километри квадратни и население од над 200.000. Најголемите острови се:
{| 2