Разлика помеѓу преработките на „Светец“

Додадени 597 бајти ,  пред 1 година
дополнување
(дополнување)
'''Светец''' или '''светител''' (ж. '''светица''', '''светителка''') — поим во [[христијанство]]то кој опишува човек, кого смета за пример за исклучителна верска доблест и [[светост]]. Постои разлика во употребата во зависност од различните христијански деноминации. Зборот потекнува од грчкиот збор ''άγιος'' (се чита: агиос) што значи „свети“ или „светец“, а во [[Новиот Завет]], кадеовој езбор користенсе користи за да се опишат следбениците на [[Исус од Назарет]]. Со развојот на [[христијанство]]то, значењето на зборот се променило и често се користи за ознака на одредени личности кои претставуваат пример за следење во верата, кои се почитуваат како инспирација за другите христијани.
 
Во делото „[[Пофалба на глупоста]]“, [[Еразмо Ротердамски]] ја исмејува праксата секоја област да почитува посебен светец или на секој светец да му се припишува некое посебно својство (некој се грижи за родилките, некој за морнарите, некој ја намалува болката, итн.).<ref>Erazmo Roterdamski, ''Pohvala ludosti''. Beograd: Rad, 2016, стр. 52.</ref>
Со развојот на христијанството значењето на зборот се променило и често се користи за ознака на одредени личности кои претставуваат пример за следење во верата, кои се почитуваат како инспирација за другите христијани.
 
==Светците како тема во уметноста и во популарната култура==