Љубисав Иванов - Ѕинго: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од мобилен извршник Уредување од прилогот за Андроид
'''Љубисав Иванов - Ѕинго''' (роденр. {{роден на|8|ноември|1936}} во с. [[Трновац]], {{роден во|Кратовско}}) е{{--}} македонски политичар, претседател на [[Социјалистичка партија на Македонија|Социјалистичката партија на Македонија]] и пратеник во [[Собрание на Македонија|Собранието на Македонија]]. Пратеник е во Собранието на Република Македонија во сите пратенички состави од осамостојувањето на Република Македонија.<ref>[http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=11D13B4DC691B343B46E4604954359A1 „Ѕинго и Тито - вечни пратеници“], Дневник</ref>
 
За претседател на [[СПМ]] бил избран на Вториот конгрес на СПМ кој се одржал во јули [[1995]] година и бил реизбран на Третиот, Четвртиот, Петтиот и Шестиот конгрес на СПМ.<ref>[http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=EBCC5F6E9F5DB04C8DF94941C4F45285 „Љубисав Иванов реизбран за лидер на социјалистите по третпат“]</ref>