Разлика помеѓу преработките на „Федерико Гарсија Лорка“

с
(→‎Творештво: дополнување)
 
== Лорка како музичар ==
Лорка уште како дете покажувал голем музички талент, а подоцноподоцна, со години студирал [[музика]] и сонувал да постане музичар, а истовремено бил пријател со [[Мануел де Фаља]]. Лорка ги собирал и забележувал народните песни кои често ги хармонизирал и обработувал и често ги изведувал на [[клавир]] и ги пеел. Поради својата музичка дарба, уште во текот на животот го нарекле "Андалузиски„Андалузиски славеј"славеј“.<ref>Tanasije Mladenović, "F.G. Lorka", во: Lorka, ''Pesme''. Beograd: Rad, 1964, стр. 99-107.</ref>
 
== Наводи ==