Богојци: Разлика помеѓу преработките

Додадени 902 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-општина={{грбови| +општина={{општинскигрб|))
Нема опис на уредувањето
|-
|}
 
=== Родови ===
Богојци е албанско село.
 
Родови во селото се: Селмани (9 к.), Авдија (5 к.) и Белули (12 к.) доселени се од некое село во областа [[Голо Брдо]] (во [[Албанија]]). Првите два рода потекнуваат од браќата Селман и Авдија, додека третиот род потекнува од нивниот роднина Белул. Предците на овие три рода се доселени околу 1850-60, поради крвна одмазда.<ref>{{Наведена книга|url=http://worldcat.org/oclc/466478840|title=Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања|last=Jovan.|first=Trifunoski,|date=1992|publisher=SANU|isbn=8670251582|oclc=466478840}}</ref>
 
==Наводи==
{{Наводи}}
2.657

уредувања