Разлика помеѓу преработките на „Пат околу светот за 80 дена (1956)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Пат околу светот за 80 дена''' е [[америка]]нски [[Авантуристички филм|авантуристички]] [[филм]] од [[1956]], продуциран од [[Мајкл Тод]], во продукција на „[[United Artists]]“. Филмот бил режиран од [[Мајкл Андерсон]], продуциран од Мајкл Тод со Кевин Меклори и Вилијам Камерон како придружни продуценти. [[Сценариот]]о било напишано од Џејмс По, Џон Фароу и С. Џ. Перлмен, засновано на [[Пат околу светот за 80 дена|исотимениот класиченистоимениот роман]] одна [[Жил Верн]]. „Пат околу светот за 80 дена“ освоил неколку награди „[[Оскар]]“ меѓу кои и онаа за најдобар филм.
 
{{САД-филм-никулец}}