Разлика помеѓу преработките на „Пат околу светот за 80 дена (1956)“

ситна поправка
(ситна поправка)
}}
 
'''Пат околу светот за 80 дена''' е [[америка]]нски [[Авантуристички филм|авантуристички]] [[филм]] од [[1956]], продуциран од [[Мајкл Тод]], иво издаденпродукција одна „[[United Artists]]“. Филмот бил режиран од [[Мајкл Андерсон]], продуциран од Мајкл Тод со Кевин Меклори и Вилијам Камерон како придружни продуценти. Сценариото[[Сценариот]]о било напишано од Џејмс По, Џон Фароу и С. Џ. Перлмен, и се засновазасновано на [[Пат околу светот за 80 дена|исотимениот класичен роман]] од [[Жил Верн]]. „Пат околу светот за 80 дена“ освоил неколку награди „[[Филмска награда на академијата на САД|академски наградиОскар]] меѓу кои и [[оскаронаа за најдобар филм]].
 
{{САД-филм-никулец}}
[[Категорија:Филмови од 1956 година]]
[[Категорија:Американски филмови]]
[[Категорија:Авантуристички филмови]]
[[Категорија:Филмови на англиски јазик]]
[[Категорија:Добитници на оскарОскар за најдобар филм]]
[[Категорија:Филмови засновани на дела од Жил Верн]]
[[Категорија:Филмови засновани на романи]]
[[Категорија:Филмови на Мајкл Андерсон]]