Разлика помеѓу преработките на „Стреличарство“

Додадени 478 бајти ,  пред 2 години
Има многу голем број видови на лакови според нивната конструкција (исторички и модерни), но сепак сите лакови биле направени од струна споена со двете еластични страни на лакот кои добивале механичка енергија од повлекувањето на струната. Лакови би можеле да се поделат во две поголеми категории: лакови на кои струната се повлекува директно, и лакови на кои струната се повлекува со механизам.
 
==Стреличарството како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Стрелци“ (''Arqueros'') - песна на шпанскиот поет [[Федерико Гарсија Лорка]].<ref>Федерико Гарсија Лорка, ''Неверна жена''. Скопје: Македонска книга, Култура, Мисла, Наша книга, 1982, стр. 31.</ref>
* „Скршена стрела“ (''Broken Arrow'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Бафало Спрингфилд]]“ (''Buffalo Springfield'') од 1967 година.<ref>[https://www.discogs.com/Buffalo-Springfield-Buffalo-Springfield-Again/master/14064 DISCOGS, Buffalo Springfield ‎– Buffalo Springfield Again (пристапено на 21.12.2018)]</ref>
 
== Наводи ==