Разлика помеѓу преработките на „Меморија“

Додадени 430 бајти ,  пред 2 години
==Меморијата како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Меморијата на светот“ (''La memoria del mondo'') - расказ на италијанскиот писател [[Итало Калвино]].<ref>Italo Kalvino, ''Pre nego što kažeš „halo“''. Beograd: Rad, 2001, стр. 71-77.</ref> <ref>Italo Kalvino, ''Nove kosmikomike''. Beograd: Rad, 1999, стр. 65-71.</ref>
* „Сеќавањата„Тажно не можат да чекаат“сеќавање“ (''MemoriesSad Can't WaitMemory'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[ТокингБафало ХедсСпрингфилд]]“ (''TalkingBuffalo HeadsSpringfield'') од 1967 година.<ref>[https://www.youtubediscogs.com/watch?v=c1OwsD5Ypj0Buffalo-Springfield-Buffalo-Springfield-Again/master/14064 YouTubeDISCOGS, MemoriesBuffalo Can'tSpringfield ‎– Buffalo Springfield WaitAgain (пристапено на 321.12.21082018)]</ref>
* „Сеќавањата не можат да чекаат“ (''Memories Can't Wait'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Токинг Хедс]]“ (''Talking Heads'').<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=c1OwsD5Ypj0 YouTube, Memories Can't Wait (пристапено на 3.12.2018)]</ref>
 
== Наводи ==