Разлика помеѓу преработките на „Борис I“

Додадени 13 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с
| buried =
|}}
'''Борис I''' или '''Борис-Михаил''' (? - [[2 мај]] [[907]]) — бугарски владетел на [[Прво бугарско царство|Првото бугарско царство]] од [[Крумова династија|Крумовата династија]] во периодот од од [[852]] до [[864]] година како хан и од [[864]] до [[889]] година како кнез, кога се повлекол за да во 893 година повторно владее на кратко кога го детонирал својот најголем син [[Владимир Расате]] од престолот и го качи на истиот другиот син, [[Симеон I|Симеон]]. Борис I е познат по тоа што ги покрстил [[Прво бугарско царство|Бугарите]] во [[864]] година и го вовел [[Старословенски јазик|старословенскиот јазик]] во употреба.
 
== Покрстување ==
3.809

уредувања