Разлика помеѓу преработките на „Бјалисток“

Одземени 33 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
'''Бјалисток''' (изговор и(лит. Balstogė, biał. Беласток, ukr. Білосток, jid. ‏ביאַליסטאָק‎, ros. Белосток{{lang-pl|Białystok}}) – [[град]] во северо-западнасеверозападна [[Полска]], во подножјето на северната [[Подласка Низина|Подласката низинаНизина]], надна реката [[Бјала (река)|Бјала]]. Бјалисток е главен град и седиште на округот во Бјалисток .
 
Според податоците од 31 декември 2017 г.година, местотоградот броиимал 297 .288 жители[2].
 
Меѓу градовите во војводствата во Полска, Бјалисток е втор град по густина на население и десетидесетти по бројност на жители[3]. Бјалисток извршува административна функција, економски, научен и културен центар во регионот. Градот со останатите општини ја сочинува бјалистокчкатабјалисточката агломерација.
 
== Положба ==
 
 
Положба
 
Бјалисток се наоѓа на Бјалисточката висорамнина, која е дел од делот на макрорегионот на северната Подласката низина. Се наоѓа во централниот дел на подлаското војвотство. Според податоците од 1 јануари 2009 површината на местото изнесува 102,12 km². Историски Бјалисток се наоѓа на Подлаше. Според геогравските (градот се наоѓа во соседство со Белорусија, Литванија и Русија) и историските околности, Бјалисток е град, каде со векови живееле луѓе од разни култури, религии и националности, што му дало специфичен карактер на градот.
 
=== Природни карактеристики ===
 
Природни карактеристики
 
Градот се наоѓа на реката Бјала, која е лева притока на реката Супрашл.
 
=== Клима ===
 
Согласно со агро-климатската поделба на Полска од страна на Ромуалд Гумињски, Бјалисток е поставен во подласката околина. Климата е изразито поладна од останатата пониска околина. Средна температура во септември е од -4 до –6 °C, се наоѓаат меѓу најниските во Полска. Средна годишна температура изнесува околу +7 °C. Бројот на денови во кои е замрзнато изнесува од 50 до 60, со подмрзнување од 110 до 138 дена, а времето на снежна покривка е од 90 до 110 дена. Просечна акомулација на дожд осцилира околу 550mm, а вегетацискиот период трае од 200 до 210 дена.
 
[[Категорија:Градови во Полска]]