Разлика помеѓу преработките на „Ставрикиј“

Додадени 16 бајти ,  пред 1 година
ситна поправка
(ситна поправка)
|}}
 
'''Ставрикиј''' ({{lang-el|Σταυράκιος}}; п. {{починат|11|јануари|812}}) — [[Византија|византиски]] бил цар од 26 јули до 2 октомври 811 година, какого наследник нанаследил неговиот татко, [[Никифор I]], кој загинал во [[Битка кај Плиска|битката кај Плиска]]. Неговото владеење било кусо и прекинато одпоради сериозната рана здобиена во истата битка и бил приморан да се повлече во манастир одна неговиот шура, [[Михаил I Рангабе]], каде умрел набрзо потоа.
 
== Живот ==