Разлика помеѓу преработките на „Гагауски јазик“

нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Гагаускиот јазик''' e јазик на [[Гагаузи]]те, од [[туркиски јазици|туркиската]] [[Јазично семејство|група на јазици]], сличен на [[турски јазик|турскиот јазик]]. Го зборуваат околу 150 000 луѓе во [[Молдавија]], [[Бугарија]], [[Русија]].
 
До [[1954]] година користел [[грчка азбука]], а потоа [[Кирилица|кирилска]]:
3.437

уредувања