Разлика помеѓу преработките на „Именка“

Одземени 68 бајти ,  пред 1 година
Одбиена последната промена (од 46.217.115.176) и ја поврати преработката 3746627 на Bjankuloski06
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиена последната промена (од 46.217.115.176) и ја поврати преработката 3746627 на Bjankuloski06)
Според тоа, дали можеме да ги допреме предметите, односно појавите, разликуваме:
# [[Конкретни именки]] - означуваат материјални предмети (маса, камен, дете, [[планина]], [[чаша]], [[вода]], итн.)
# [[Апстрактни именки]] - означуваат нештонематеријални што не можеме да го допреме ниту пак да го почуствувамепредмети ([[љубов]], [[воздух]], [[среќа]], [[тага]], [[омраза]], [[ден]], [[вторник]], [[лето]], итн.)
 
== Род на именките ==