Разлика помеѓу преработките на „Саса (растение)“

нема опис на уредувањето
с (Виолетова ја премести страницата Саса (растение) на Анемона)
 
}}
'''Анемона''' или '''саса''' (латински јазик{{lang-lat|Anemone}}) е [[род (биологија)|род]] на [[зелјастозелјесто растение|зелјастизелјести]] [[дикотиледони растенија]] од фамилијата на љутичиња (-{[[Лутичиња|Ranunculaceae]]}-). Името е изведено од [[грчки јазик|грчките]] зборови ''anemos'' - ветар и ''mone'' - живеење, затоа што некои видови се пронајдени на ветровити места. Тоа е релативно голем род на отпорни зелјасти растенија со убави цветови. Некои имаат кртоласти корења. Живеат во умерени и ладни краишта.
 
Аномони растат меѓу 15 до 30 цм, листови ѝ се во форма на розета, а цвеќињата можат да бидат црвени, роза и бели со шест и повеќе цветни ливчиња. Накчесто се одгледува како украсно цвеќе во дворовите и градините, а овој цвет е познат и како ''[[Адонис]]ов цвет'' според бог од старогрчката митологија.
 
== Видови ==