Аспарух: Разлика помеѓу преработките

Додаден 11 бајт ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Sashko1999 (разговор | придонеси)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Sashko1999 (разговор | придонеси)
сНема опис на уредувањето
Ред 11:
[[Свети Паисиј Хилендарски|Паисиј Хилендарски]] во својата историjа го споменува ханот Аспарух под името "Испор Цар", кое се разбира како погрешно читање на изразот "I SPQR Rex" <ref>https://bg.wikipedia.org/wiki/SPQR#/media/File:SPQRomani.svg</ref>. Тоа е прва римска (италијанска) легија, која се наоѓала на десниот брег на Дунав или во [[Мезија]] (Северна [[Бугарија]]).<ref>https://en.wikipedia.org/wiki/Legio_I_Italica - Первьi Италийски легион</ref> Затоа Паисиј го нарекува "Цар од прва италијанска легија".
 
Откако ги покорил [[Стари Словени|словенските]] [[Племе|племиња]] и ги разбил [[Византија|Византијците]], Аспарух ја создал првата држава на [[Прабугари]]те на [[Балканскиот Полуостров]] во [[681]] година со седиште во [[Плиска]], од кадешто подоцна ќе ги проширува границите на својата држава на просторот до [[Стара планина]]. Во „[[Именик на бугарските ханови]]„ Аспарух е наречен [[кнез]], но историчарите мислат дека оригиналната титула треба да е [[хан]]. Постои една теорија според која вистинското име на бугарскиот владетел e '''Батај''', a „''Аспарух''“ е грчки [[изговор]] на титула во смисла на кнез.<ref>[http://www.kroraina.com/st_iordanov/asparuh.html За името на Аспарух - на бугарски]</ref>
Се смета дека Асапрух загинал во борба со Хазарите.
 
3.941

уредување