Разлика помеѓу преработките на „Борис I“

Додадени 24 бајти ,  пред 2 години
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
[[Податотека:Boris ktitor sv.naum ohrid.jpg|thumb|120п|десно|Како ктитор на манастирот Св. Наум покрај Охрид, фреска од 1806 година]]
 
Во истото време (краjот на [[885]]) Борис ги примил учениците на [[Свети Кирил|Кирил]] и [[Св. Методиј Солунски|Методиј]] - [[Свети Наум Охридски Чудотворец|Наум]], [[Ангелариј Охридски|Ангелариј]] и [[Климент Охридски|Климент]]. [[Старословенски јазик|Старословенскиот јазик]] станал официјален јазик на [[Прво бугарско царство|Бугарија]], заменувајќи го грчкиот. [[Климент Охридски]] бил испратен во [[886]] година како словенски учител во областа [[Кутмичевица]], каде ja основал [[Охридска книжевна школа|Oхридската книжевна школа]]. Во [[893]] година, Климент бил заменет од Наум Охридски.
 
По непрекинато 36-годишно управување во 889 година царот Борис доброволно се откажал од престолот и се повлекол во [[манастир]]. Борис имал четири синови: [[Расате-Владимир Расате]], Гаврил, Симеон и Јаков. За свој наследник го назначил првородениот син Владимир- Расате.
 
Неумешната анти-византиска политика на кнез Владимир- Расате, спроводена со обид за враќане кон [[паганство]]то, го принудила Борис да го напушти манастирот и да превземе решителни мерки. Тој го симнал Владимир-Расате од престолот, го ослепил го и го фрлил во темница. Потоа тој свикал народен собор во [[893]] гodina, на кој го најавил владеењето на својот трет син, [[Симеон I]], на престолот и преместувањето на главниот град на Бугарија од [[Плиска]] во [[Преслав]]. Во истото време Климент станал епископ на Величката епархиja со центар во Охрид (според некои бугарски теории, на Охридската епископија како дел од Бугарската православна црква), а Наум дошол од Преслав во Охрид да jа води Охридската школа.
 
== Наводи ==
3.809

уредувања