Лангија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 3 години
(нова страница)
 
 
== Митологија ==
Била [[најада]] од [[извор]]от во градот [[Немеја (град)|Немеја]] на [[Аргос]]. Поистоветена е со [[нимфa]]та [[Немеја]] и најверојатно ќерка на речниот бого [[Асоп]]. Нејзиниот извор единствено не пресушил кога [[Дионис]] пратил суша на Аргос, но по волјата на боговите својот извор го чувала во тајност. [[Архемор]] и донел тажни вести, дека нимфата не била почитувана, но таа сеедно, ја почитувала волјата на боговите. Заслужената слава сепак ја добила како божество при воспоставување на [[Немејски игри|немејските игри]]. <ref>[http://www.theoi.com/Nymphe/NympheLangia.html -{theoi.com: Langia}-], Приступљено 10. 4. 2013.</ref> ЊенеНејзините водеводи су, наиме, ипакго спасиле Аргос.{{sfn|Vessey|1973|pp=170}}
 
== Биологија ==
[[Латински језикјазик|ЛатинскоЛатинското име]] на оваа личност ([[Langia]]) е назив за [[род (биологија)|родот]] во рамките на групата [[пеперутка|пеперутки]].<ref>[http://www.eol.org/pages/64400 -{Encyclopedia of Life: Langia}-], Приступљено 10. 4. 2013.</ref>
 
== Наводи ==
 
[[Категорија:Нимфи]]
[[Категорија:ГрчкаСтарогрчка митологија]]