Разлика помеѓу преработките на „Ислам“

Додаден 11 бајт ,  пред 1 година
с
Отстрането уредувањето на 77.28.184.65 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06
(Allah)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Отстрането уредувањето на 77.28.184.65 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
Ознака: Отповикување
Основниот концепт на исламот е [[Бог|Божјето]] едноштво (''[[тевхид]]''). Овој монотеизам е апсолутен, а не релативен или плуралистички во ниедна смисла на зборот. Бог е опишан во [[Сура|Сурата]] (глава од Куранот) [[Ел-Ихлас]], (глава 112) вака:
 
:Кажи: „Тој е AllahАлах, Еден е! ALLAHАлах е Заштитник секому. Не родил и роден не е, и никој не Му е рамен!“
 
Името АllahАлах е сеопфатливо за другите 98 имиња прикажани во Кур'анот едно име е неоткриено од Бога. Во суштина едно име на Бог означува една особина за разлика од името Алах кое ги има сите особини и значења.
 
Името "AllahАлах" нема множина или род, за разлика од зборот „Бог“ кој може да се стави во множина („Богови“) и во женски род „Божици“. Кај исламот Семоќниот „Алах“ по Куранот:
 
:''„(е) Создател на небесата и Земјата! И од вас Он парови создаде и о ддобитокот парови создаде: За да ве множи, секако! Нему не Му е ништо слично. Он е Слушач и Гледач“ (42:11).