Разлика помеѓу преработките на „Стреличарство“

Додадени 393 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 2 промени (од Kjamil44) и ја поврати преработката 3647441 на SirGoldenBlade)
[[Податотека:Master_Heon_Kim.jpg|мини|Господар Неон Ким демонстрира Гунгдо, традиционалните корејски стреличарство (Кук Кунг), 2009]]
[[Податотека:Bogenschützen_in_Ili-Mano_2.jpg|мини|Стрелец во источен Тимор]]
'''Стреличарство''' е [[спорт, вежбање]] или вештина за користење на лак и стерла. Зборот доаѓа од [[Латински јазик|латинскиот]] збор ''arcus''. Историски, стреличарство се користело за [[лов]] и за борба. Во модерните времиња, тоа е главно натпреварувачки спорт и рекреативнен активност. Лице кое учествува во стреличарство често е наречен стелецстрелец.
 
==Историја==
 
Лакот и стрелата највереојатно се измислени во периодот меѓу доцниот паленоит или раниот месолит. Најстарите откритија за употребата во Европа доаѓаат од Стелмур во долината Ахренсбург, северно од [[Хамбург]] во Германија, и датираат од доцниот палеолитски период, односно околу 10000 до 9000 години пред наша ера. Стрелите биле направени од борово дрво со кременов врв. Нема никавки докази за употреба на лак и стрела порано, односно има порани стапови со кременови врвови но посигурно е дека биле фрлани како копја наместо како стрели. Најстарите лакови се пронајдени во [[Данска]]. Лакот и стрелата го замениле фрлачот на копје, на секој континент освен [[Австралазија]], но фрлачите на копје опстојувале во делови на Америките, посебно во Мексико и меѓу [[Инуити]]те. Лакот и стрелата постоеле во Египетска култура од пред династичкиот период.
 
 
==Опрема==
===Видови на лакови===
Има многу голем број видови на лакови според нивната конструкција (исторички и модерни), но сепак сите лакови биле направени од струна споена со двете еластични страни на лакот кои добивале механичка енергија од повлекувањето на струната. Лакови би можеле да се поделат во две поголеми категории: лакови на кои струната се повлекува директно, и лакови на кои струната се повлекува со механизам.
 
==Стреличарството како тема во уметноста==
===Видови на лакови===
* „Стрелци“ (''Arqueros'') - песна на шпанскиот поет [[Федерико Гарсија Лорка]].<ref>Федерико Гарсија Лорка, ''Неверна жена''. Скопје: Македонска книга, Култура, Мисла, Наша книга, 1982, стр. 31.</ref>
 
== Наводи ==
Има многу голем број видови на лакови според нивната конструкција (исторички и модерни), но сепак сите лакови биле направени од струна споена со двете еластични страни на лакот кои добивале механичка енергија од повлекувањето на струната. Лакови би можеле да се поделат во две поголеми категории: лакови на кои струната се повлекува директно, и лакови на кои струната се повлекува со механизам.
{{наводи}}
 
== Референци ==
{{Reflist|30em}}
[[Категорија:Стреличарство]]
[[Категорија:Средновековно војување]]