Пештера: Разлика помеѓу преработките

Додадени 438 бајти ,  пред 3 години
→‎Поврзано: дополнување
сНема опис на уредувањето
(→‎Поврзано: дополнување)
 
Со процесот на рушење на таваниците пештерите постепено се уништуваат и како завршна фаза во еволуцијата на речните пештери остануваат прерасти – лаковидни делови во вид на природни мостови и прозорци – заостанати делови од пештерските канали при целосно уништување на пештерите.
 
==Пештерата како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Пештера“ (''Cueva'') - песна на шпанскиот поет [[Федерико Гарсија Лорка]].<ref>Федерико Гарсија Лорка, ''Неверна жена''. Скопје: Македонска книга, Култура, Мисла, Наша книга, 1982, стр. 29.</ref>
 
== Поврзано ==