Баликесир (покраина): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (Тиверополник ја премести страницата Балкесир (покраина) на Баликесир (покраина))
Нема опис на уредувањето
{{Infobox Province TR
|region=Мармара
|name= BalıkesirБаликесир
|map=Balikesir in Turkey.svg
|area=12.496
}}
'''БалкесирБаликесир ''' ([[турски јазик|турски]]: ''Balıkesir'') е провинција во северна [[Турција]]. Административен центар на вилаетот е истоимениот град [[Балкесир]]. Покраината има 1.076.347 жители (2006) и површина од 12.496 km². Поделена е на 4 општини.
 
== Наводи ==