Разлика помеѓу преработките на „Пат“

Додадени 345 бајти ,  пред 2 години
дополнување
(ситна поправка)
(дополнување)
'''Пат''', '''друм''' или '''џаде''' е препознатлива маршрута, [[правец]] или [[патека]] помеѓу две или повеќе места. Патиштата обично се рамни, поплочени или поинаку припремени за да овозможат лесно патување, иако не мора да значи дека се токму од таков тип. Историски гледано, многу патишта биле препознатливи како такви дури и без формална изградба или одржување. Во урбаните области патиштата може да поминуваат низ градовите или селата и да бидат именувани како улици, вршејќи две функции - како урбан простор за пропатување и како пат. [[Економија]]та и [[општеството]] многу зависат од ефикасните патишта. Во [[Европската Унија]] (ЕУ) 44% од сите стоки се носат со камиони низ патиштата и 85% од сите лица се транспртираат со автомобили, автобуси или кочии.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Пат''', '''друм''' или '''џаде''' е препознатлива маршрута, [[правец]] или [[патека]] помеѓу две или повеќе места. Патиштата обично се рамни, поплочени или поинаку припремени за да овозможат лесно патување, иако не мора да значи дека се токму од таков тип. Историски гледано, многу патишта биле препознатливи како такви дури и без формална изградба или одржување. Во урбаните области патиштата може да поминуваат низ градовите или селата и да бидат именувани како улици, вршејќи две функции - како урбан простор за пропатување и како пат. [[Економија]]та и [[општеството]] многу зависат од ефикасните патишта. Во Европската Унија (ЕУ) 44% од сите стоки се носат со камиони низ патиштата и 85% од сите лица се транспртираат со автомобили, автобуси или кочии.
==Патот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Крстопат“ (''Encrucijada'') - песна на шпанскиот поет [[Федерико Гарсија Лорка]].<ref>Федерико Гарсија Лорка, ''Неверна жена''. Скопје: Македонска книга, Култура, Мисла, Наша книга, 1982, стр. 25.</ref>
 
== Поврзано ==
* [[ЈП „Улици и патишта“]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Видови на археолошки наоѓалиштаСообраќај]]