Разлика помеѓу преработките на „Шумски пожар над Струмица (2012)“

с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
с
'''Шумскиот пожар над Струмица од 2012 година''' бил пожар кој ја зафатил боровата шума на планината Еленица која е сместена веднаш над градот [[Струмица]]. Причината за пожарот бил човечки фактор, а истиот бил подметнат во периодот помеѓу 11 и 12 часот на [[23 јули]] [[2012]] година. Во пожарот загинале двајца спасители, вработени во ЈП „Македонски шуми“ и двајца цивили кои доброволно се вклучиле во гаснењето на пожарот. Повредени биле десетина лица од кои седум биле деца.
 
По повод загинувањето на двајцата волонтери и двајцата спасители, во [[Општина Струмица]] на [[25 мај]] [[2012]] година бил прогласен ден на жалост. Исто така, во чест на загинатите на [[Булевар Маршал Тито (Струмица)|главниот булевар]] во центарот на градот е изграден споменик од страна на општината, а во близина на местото каде што загинале од страна на фамилиите на загинатите е подигната мала црква-спомен.
 
== Почеток и развивање ==