Разлика помеѓу преработките на „Шкумба“

Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Шкумбин на Шкумба презапишувајќи врз пренасочување)
'''Шкумба''' или '''Шкумбин''' ({{lang-sq|Shkumbini}}) — [[река]] во централна [[Албанија]] што се влева во [[Јадранско Море|Јадранското Море]]. Се смета за поделбена линија на двата дијалекта на [[албански јазик|албанскиот јазик]]: [[тоскиски дијалект|тоскискиот]] на југ и [[гегиски дијалект|гегискиот]] на север. Во далечното минато, реката се сметала за најсеверната природна граница со [[Епир]].<ref name=Miropoulos>Mikropoulos A. Tassos.[http://books.google.com/books?id=optXTg3ovBYC&hl=el&source=gbs_navlinks_s ''Elevating and Safeguarding Culture Using Tools of the Information Society: Dusty traces of the Muslim culture'']. Earthlab. ISBN 978-960-233-187-3, стр. 320</ref>
 
Долга е 181&nbsp;км и извира во планините северозападнојугозападно од [[Охридско Езеро|Охридското Езеро]], во југозападниот агол на округот [[Поградец (округ)|Поградец]], но и од други потоци од планините во округот [[Либражд (округ)|Либражд]]. Реката тече низ градот [[Либражд]]. Кај [[Мураш]] ѝ се приклучува [[притока]]та Рапун.
 
Реката тече најпрвин на север, па на северозапад, низ [[Кукуш (Либражд)|Кукуш]] (Ќукс), [[Либражд]], каде свртува на запад и минува низ Полис, [[Елбасан]] (Коњух), [[Церик]], [[Пеќин]] и [[Рогожина]]. На крајот, се влева во Јадранското Море северозападно од [[Дивјака]].