Разлика помеѓу преработките на „Падова“

Додадени 40 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
 
'''Падова''' ([[итал.]] ''Padova'', [[лат.]] ''Patavium'', [[Венетски јазик (современ)|вен.]] ''Padoa'') е град во [[северна Италија]], во покраината [[Падова (покраина)|Падова]] (регион [[Венето]]). Градот има има 212.500 жители.
 
{{Градови во Италија}}
 
{{Нормативна контрола}}