Бад Нендорф: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
[проверена преработка][проверена преработка]
Ознака: Изворно уредување 2017
Ознака: Изворно уредување 2017
== Географија ==
=== Местоположба ===
 
[[Податотека:Mühle in Waltringhausen (Bad Nenndorf) IMG 7692.jpg|мини|300п|лево|Стара воденица во местото Валтрингхаузен]]
 
Бад Нендорф се наоѓа на северозападниот раб од ридскиот масив [[Дајстер]] и 15 километри јужно од [[Штајнхудер Мер]], помеѓу реките [[Везер]] и [[Лајне]], 26 километри западно од [[Хановер]].
 
=== Градски единици ===
 
[[Податотека:Mühle in Waltringhausen (Bad Nenndorf) IMG 7692.jpg|мини|300п|лево|Стара воденица во местото Валтрингхаузен]]
 
Градот Бад Нендорф се состои од самиот град Бад Нендорф и местата Валтрингхаузен, Хорстен и Рипен.