Школки: Разлика помеѓу преработките

Додадени 16 бајти ,  пред 3 години
[проверена преработка][проверена преработка]
(Одбиена последната промена (од Andrej stojkovic) и ја поврати преработката 3563287 на ГП)
 
==Школките како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Школките и времето“ - расказ на италијанскиот писател [[Итало Калвино]].<ref>Italo Kalvino, ''Nove kosmikomike''. Beograd: Rad, 1999, стр. 61-64.</ref>
Школките се јавуваат како тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Школки“ - песна на францускиот поет [[Пол Верлен]].<ref>Пол Верлен, ''Есенска песна''. Скопје: Македонска книга, 1987, стр. 26.</ref>
* „Школка“ - кус расказ на македонскиот писател [[Иван Шопов]] од [[2010]] година.<ref>Иван Шопов, ''Азбука и залутани записи'', Темплум, Скопје, 2010.</ref>