Разлика помеѓу преработките на „Бјалисток“

Додаден 1.001 бајт ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Бјалисток (изговор и(лит. Balstogė, biał. Беласток, ukr. Білосток, jid. ‏ביאַליסטאָק‎, ros. Белосток) – град во северо-западна Полска, во подножјето на северната Подласката низина, над реката Бјала. Бјалисток е главен град и седиште на округот во Бјалисток .
 
Според податоците од 31 декември 2017 г. местото брои 297 288 жители[2].
 
Меѓу градовите во војводствата во Полска, Бјалисток е втор град по густина на население и десети по бројност на жители[3]. Бјалисток извршува административна функција, економски, научен и културен центар во регионот. Градот со останатите општини ја сочинува бјалистокчката агломерација.
 
 
Положба
 
Бјалисток се наоѓа на Бјалисточката висорамнина, која е дел од делот на макрорегионот на северната Подласката низина. Се наоѓа во централниот дел на подлаското војвотство. Според податоците од 1 јануари 2009 површината на местото изнесува 102,12 km². Историски Бјалисток се наоѓа на Подлаше. Според геогравските (градот се наоѓа во соседство со Белорусија, Литванија и Русија) и историските околности, Бјалисток е град, каде со векови живееле луѓе од разни култури, религии и националности, што му дало специфичен карактер на градот.
16

уредувања