Разлика помеѓу преработките на „Муслимани (народ)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Муслимани''' бил термин во [[СФРЈ]] кој официјално се користел како национален идентитет за [[Јужни Словени|јужнословенските]] [[Ислам|муслимани]]. Муслиманите од 1971. година биле еднаеден од уставнитеконститутивните етнички групинароди во [[СР Босна и Херцеговина]]. По распадот на СФРЈ, Муслиманите го смениле името и денес се нарекуваат [[Бошњаци]]. Сепак, одреден број луѓе на територијата на поранешна Југославија сè уште го користи терминот „Муслимани“.
 
== Денес ==
3.828

уредувања