Муслимани (народ): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Sashko1999 ја премести страницата Муслимани по националност на Муслимани (народ))
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''МислиманиМуслимани''' бил термин во [[СФРЈ]] кој официјално се користел како национален идентитет за [[Јужни Словени|јужнословенските]] муслимани. Муслиманите од 1974. година биле една од уставните етнички групи во [[СР Босна и Херцеговина]]. По распадот на СФРЈ, Муслиманите го смениле името и денес се нарекуваат [[Бошњаци]]. Сепак, одреден број луѓе на територијата на поранешна Југославија сè уште го користи терминот „Муслимани“.
 
== Денес ==
3.880

уредувања