Разлика помеѓу преработките на „Свети Никола“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
→‎Заштитник и светец: грешка во споредба Јулијански и Грегоријански календар треба обратно !
(→‎Наводи: дополнување)
(→‎Заштитник и светец: грешка во споредба Јулијански и Грегоријански календар треба обратно !)
Христијаните веруваат дека Свети Никола Чудотворец на многу пати ги спасувал изгубените бродови и поради тоа тој е заштитник на морепловците, рибарите, бродовите. Во [[Германија]], [[Холандија]] и [[Белгија]] се празнува како детски празник кога децата добиваат разни поклони во зависност од тоа кој колку бил послушен во текот на изминатата година. Заштитник на градот [[Амстердам]], [[Русија|Руската федерација]] и [[Грција]]. Во грчкиот [[фолклор]], Свети Никола се опишува како „''Господар на морето''“. [[Православна црква|Православната црква]] го смета за еден од најголемите и најпочитуваните светци. Градот Мира денеска го носи името [[Демре]] во [[Турција]]. Самите [[турци]] Свети Никола го препознаваат како ''Неол Баба''.
 
Во христијанскиот календар, светиСвети Никола се слави на [[6 декември]] според стариотновиот ЈулијанскиГрегоријански календар т.е. на 19 декември, според новиотстариот ГрегоријанскиЈулијански календар.
 
== Свети Никола во Македонија ==
3

уредувања