Разлика помеѓу преработките на „Љубиша Георгиевски“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
|website =
}}
'''Љубиша Георгиевски''' ([[30 мај]] [[1937]], [[Битола]] - [[6 декември]] [[2018]], [[Скопје]])<ref name="alsatm">[https://www.alsat-m.tv/mk/почина-поранешниот-претседател-на-со/ Почина поранешниот претседател на Собранието, Љубиша Георгиевки]</ref>) — театарски и филмски режисер, драмски писател и есеист, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра на [[Факултет за драмски уметности|Факултетот за драмски уметности]] во [[Скопје]].
 
Како политичар, бил претседателски кандидат ([[1994]]), амбасадор во [[Бугарија]] ([[2000]]-[[2004]]) и [[претседател на Собранието на Република Македонија]] ([[2006]]-[[2008]]).