Разлика помеѓу преработките на „Релеј“

Додадени 27 бајти ,  пред 2 години
Одбиена последната промена (од 79.125.246.87) и ја поврати преработката 3464595 на P.Nedelkovski
(Одбиена последната промена (од 79.125.246.87) и ја поврати преработката 3464595 на P.Nedelkovski)
[[Податотека:Relay principle vertical.jpg|Принцип на работа на релејот|мини|десно|300п]]
 
'''лелејРелеј''' или '''реле'''<ref>Толковен речник на македонскиот јазик, Том V, стр. 204, редакција: Кирил Конески, Живко Цветковски, Снежана Велковска, Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“, Скопје, 2011</ref> - направа која се користи за прекинување или воспоставување на струјното коло по пат на [[електромагнет]] кој ги затвора и отвора струјните контакти. Ваква врста релеи се нарекуваат електромагнетски релеи.
Во оваа врста постојат и електронски релеи (енг. solid state relay) кај кои префрлување на струјното коло вршат [[полуспроводник|полуспроводничките]] елементи. Кај ваквиот тип релеи исто така е обезбедено физичко раздвојување на двата дела на колото, значи меѓу нив нема никаква електрична врска.
Електромагнетните релеи користат механичко поместување на сидрото како би ја обезбедилe промената на положбата на колото (улога на прекинувач), а кај електронските релеи најчесто се користат фотоосетливи елементи, често ЛЕД како давач на сигнал во примарното коло, а [[фототранзистор]]от како примач на сигнал во секундарното коло.
 
 
== Принцип на паузаработа ==
 
Електромагнетот обично се состои од многубројни намотки од бакарни жици на железното јадро. Кога струјата тече низ жиците (примарно струјно коло), околу електромагнетот се сoздава магнетно поле кое ја привлекува железната котва. Котвата носи на себе електрични контакти, кои го отворат или затворат секундарното струјно коло (струјниот круг).
Кога ќе се прекине струјата низ електромагнетот, тој повеќе не ја привлекува железната котва и тој се враќа во почетна положба, обично со помош на пружини.Тие електрични контакти го прекинуваат или воспоставуваат струјното коло.
 
== Видови релеи ==
 
Постојат обични (неутрални) и поларизирани електромагнетски релеи. Кај обичните, сидрото од железо ќе биди привлечен независно од насоката на струјата, значи работат на наизменична и еднонасочна струја. Поларизираните релеи користат постојан (перманентен) магнет, па се осетливи само на една насока на струја.
== Оперативен напон и струја ==
 
Обично се дадени податоци слични на овие: 12 Vdc, 120 Vac, 3 A. Тоа значи дека оперативниот напон на електромагнетот е 12 V еднонасочен напон, а контактите се предвидени за овозможување наизменичен напон 120 V, највисока струја не повеќе од 3 А. Често работните напони на електромагнетот (калеми, примарно коло) на релејот се 5, 1512, 24 V. Чести работни контакти се 12 и 24 V еднонасочен напон и 120 и 220 V наизменичен напон.
 
==Наводи==
==Нема наод==
{{наводи}}
== Унутрашни врски ==
 
== УнутрашниНадворешни врски ==
{{Commonscat|Relay}}
*[http://www.eleinmec.com/article.asp?24 Информации за релеите]