Разлика помеѓу преработките на „Љубиша Георгиевски“

нема опис на уредувањето
|website =
}}
'''Љубиша Георгиевски''' ([[30 мај]] [[1937]], [[Битола]] - [[6 декември]] [[2018]], [[Скопје]]) — театарски и филмски режисер, драмски писател и есеист, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра на [[Факултет за драмски уметности|Факултетот за драмски уметности]] во [[Скопје]].
 
Како политичар, бил претседателски кандидат ([[1994]]), амбасадор во [[Бугарија]] ([[2000]]-[[2004]]) и [[претседател на Собранието на Република Македонија]] ([[2006]]-[[2008]]).
{{DEFAULTSORT:Георгиевски, Љубиша}}
 
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Претседатели на Собранието на Република Македонија]]
[[Категорија:Амбасадори на Македонија во Бугарија]]