Разлика помеѓу преработките на „Љубиша Георгиевски“

нема опис на уредувањето
с
|image = Ljubisa_Georgievski.jpg
|imagesize = 250px
|office1 = [[Претседателпретседател на Собранието на Република Македонија|VII Претседател на Собранието]]
|term_start1 = [[1 август]] [[2006]]
|term_end1 = [[21 јуни]] [[2008]]
|birth_date = {{birth date|1937|05|30|df=y}}
|birth_place = {{роден во|Битола}}, [[Кралство Југославија]]<br>денес [[Македонија]]
|death_date = {{Death date and age|2018|12|06|1937|0506|30|df=y}}
|death_place = [[Скопје]]
|nationality = [[Македонци|Македонецмакедонец]]
|party = [[ВМРО-ДПМНЕ]]
|spouse =
|alma_mater =
|profession = политичар, режисер
|religion = [[Православие|Православенправославен христијанин]]
|website =
}}
'''Љубиша Георгиевски''' (роден на [[30 мај]] [[1937]], година[[Битола]] во- [[Битола6 декември]] [[2018]]) е театарски и филмски режисер, драмски писател и есеист, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра на [[Факултет за драмски уметности|Факултетот за драмски уметности]] во [[Скопје]].
 
Како политичар, бил претседателски кандидат ([[1994]]), амбасадор во [[Бугарија]] ([[2000]]-[[2004]]) и [[претседател на Собранието на Република Македонија]] ([[2006]]-[[2008]]).