Азербејџанска Советска Социјалистичка Република: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|}
 
'''Азербејџанската Советска Социjалистичка Република''', кратко: '''Азербејџанска ССР''' ({{lang-az|Азәрбайҹан Совет Сосиалист Республикасы, кратко: Азәрбайҹан ССР}}) била една од соjузните републики на [[СССР|Советскиот Соjуз]] и се наоѓа во источниот дел на [[Кавказ]], на бреговите на [[Касписко Море|Каспиското Море]]. Во составот на СССР била од [[30 декември]] [[1922]] година сè до [[30 август]] [[1991]].
 
Анонимен корисник