Разлика помеѓу преработките на „Меморија“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
(нова страница)
 
 
==Меморијата како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Меморијата на светот“ (''laLa memoria del mondo'') - расказ на италијанскиот писател [[Итало Калвино]].<ref>Italo Kalvino, ''Pre nego što kažeš „halo“''. Beograd: Rad, 2001, стр. 71-77.</ref>
* „Сеќавањата не можат да чекаат“ (''Memories Can't Wait'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Токинг Хедс]]“ (''Talking Heads'').<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=c1OwsD5Ypj0 YouTube, Memories Can't Wait (пристапено на 3.12.2108)]</ref>